Miejsca


Szczegóły związane z edycją 2019 pojawią się wkrótce.
Zostańcie z nami!

Majowa Szkoła Tańca

Adres:
ul. Marii Skłodowskiej-Curie 35
41-800 Zabrze

Witryna:
www.majowa.eu

Telefon:
+48 535 299 316

Majowa Szkoła Tańca to stosunkowo młode miejsce na tanecznej mapie Śląska, niemniej jednak co raz bardziej znane i lubiane. W szkole odbywają się różne zajęcia taneczne i gimnastyczne, natomiast nie da się ukryć, że naszą perełką jest Tango Argentyńskie.

Założycielką szkoły jest Maja Kucharska, która gromadzi wokół siebie ludzi z pasją i nie wypuszcza ich ze szkoły bez uśmiechów na twarzach.

W szkole, cyklicznie odbywają się warsztaty z najlepszymi instruktorami tanga, potańcówki i imprezy okolicznościowe.

W tym roku, po raz pierwszy, a mamy nadzieję, że nie ostatni, do projektów szkoły dołączył Majowy Festiwal Tanga.

Szyb Maciej

Adres:
ul.  Srebrna 6
41-800 Zabrze

Witryna:
www.szybmaciej.pl

Telefon:
+48 32 276 17 75

Szyb Maciej to zespół obiektów dawnej Kopalni „Concordia”, później „Pstrowski” w Zabrzu – Maciejowie.

Historia tych obiektów z początku XX w. powinna zakończyć się wraz  wyczerpaniem złóż węgla kamiennego na tym terenie. Tu jednak, w historię Szybu angażuje się dr Zbigniew Barecki oraz Przedsiębiorstwo Górnicze DEMEX Sp. z o.o., które przekształca szyb w studnię głębinową, a budynki, urządzenia i wyposażenie po transformacji pełnią dziś zupełnie nowe funkcje społeczne, kulturowe i gospodarcze. Szyb Maciej będąc na Szlaku Zabytków Techniki łączy historię z nowoczesnością a wzbogacana intensywnie ekspozycja muzealna, pozwala aby każdy odwiedzający mógł poczuć magię dawnego technicznego kunsztu, który stał się podwaliną rozwoju całego regionu i źródłem naszej śląskiej tożsamości.

Obecnie Szyb Maciej to obiekt prowadzony z pasją i pod czujnym okiem Aleksandry Nemś. Kultywuje tradycje górnicze, które współistnieją w Szybie z nowoczesnym designem oraz wyróżniającą się na mapie gastronomicznej śląska restauracją, to miejsce w którym zjecie Państwo doskonały posiłek przy akompaniamencie najlepszych trunków i dobrej muzyki.

Szyb Maciej jest jedynym obiektem w Województwie Śląskim, który znajduje się jednocześnie na Szlaku Zabytków Techniki oraz Szlaku Śląskich Smaków.
Serdecznie Zapraszamy!

 

  Restauracja Trattoria La Vecchia Scuola

Adres:
ul.  Grunwaldzka 46
41-800 Zabrze

Witryna:
www.trattoriazabrze.pl

Telefon:
+48 660 458 142

  Zabrzański Gościniec

Adres:
al. Bohaterów Monte Cassino 9
41-800 Zabrze

Witryna:
www.zabrzanskigosciniec.pl

Telefon:
+48 32 278 32 36

Komory K8 i Kompresorów w Kopalni Guido

Adres:
ul. 3 Maja 93
41-800 Zabrze

Witryna:
www.kopalniaguido.pl

Telefon:
+48 32 271 40 77

Zabytkowa Kopalnia Guido to obiekt z bogato zapisanymi kartami historii. Kiedyś czynna kopalnia, następnie kopalnia doświadczalna M-300. W kolejnych latach, w miejscu dawnej kopalni utworzono Skansen Górniczy Guido aż wreszcie w 2007 roku powołano do życia  samodzielną instytucję kultury Miasta Zabrze- Zabytkową Kopalnie Guido.

W dniu dzisiejszym Kopalnia Guido to jedyna kopalnia węgla kamiennego, do której można zjechać i przekonać się na własne oczy, jak wygląda praca górników pod ziemią. Takiego zabytku techniki górniczej nie ma w całej Europie! Guido jest gwiazdą Techniki Szlaku Zabytków Techniki województwa śląskiego oraz punktem kotwicznym Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego.

Obecnie w Kopalni Guido stawia się na kulturę i rozrywkę - na poziomach 170 i 320 czekają na turystów atrakcje, które nie mają swojego odpowiednika w całej Europie.

20 maja br. w ramach May Tango Festiwal zapraszamy do strefy K8 i Komory Kompresorów na Guido.  
Dzięki zachowanym maszynom górniczym Komora Kompresorów utrzymuje status najbardziej industrialnej sali bankietowej w kopalni.

Komora K8 to pomieszczenie, gdzie możliwa jest realizacja najbardziej nietypowych wydarzeń. Kameralne oświetlenie i znakomite warunki akustyczne komory sprawią, że nasze wydarzenie dostarczy państwu niezapomnianych wrażeń. Bo czy tańczenie tanga 320m pod ziemią nie brzmi rewelacyjnie?

Dawna Markownia Kopalni "Ludwig"

Adres:
ul. Hagera 43
41-800 Zabrze

Witryna:
www.kopalniasztuki.com

Telefon:
+48 32 271 24 49

Stowarzyszenie Kopalnia Sztuki zrzesza grupę entuzjastów rozwoju kultury regionu i ochrony dziedzictwa techniki i architektury poprzemysłowej. Kopalnia Sztuki rozpoczęła swoją działalność z końcem 2006 roku. Stowarzyszenie Kopalnia Sztuki prowadziło do tej pory liczne projekty międzynarodowe oraz dofinansowane projekty szkoleniowe.

Strategicznymi celami Stowarzyszenia są:
  upowszechnianie poindustrialnego dziedzictwa Miasta i Regionu, poprzez organizację działalności kulturalnej w formie imprez artystycznych, koncertów, spektakli, festiwali oraz odczytów, sympozjów i wystaw skierowanych w stronę niezależnych inicjatyw twórczych zwłaszcza ludzi młodych,
  poszukiwanie, gromadzenie oraz dokumentowanie i opracowywanie informacji w zakresie dziedzictwa poprzemysłowego,
  propagowanie wielowiekowego dziedzictwa techniki i kultury przemysłowej poprzez organizację imprez kulturalnych, edukacyjnych, turystycznych i rekreacyjnych.

Członkowie Stowarzyszenia posiadają wieloletnie doświadczenie w zakresie propagowania kultury, sztuki, turystyki oraz podnoszenia atrakcyjności regionu śląskiego w skali kraju i świata (Organizacja Jazz Festiwali, mini festiwali muzyki alternatywnej LUNAPLANETA, Międzynarodowe Warsztaty Barwa i Dźwięk warsztaty plastyczne dla młodzieży).

Posiadając członków, którzy z taką pasją działają na rzecz promowania regionu śląskiego Stowarzyszenie na pewno jest w stanie osiągnąć zamierzone cele.